Czym jest i do czego służy czaprak?

2022-08-11 Autor administrator987 0

Zaczynasz swoją przygodę z jeździectwem i kompletujesz wyposażenie? Potrzebujesz czapraka i nie wiesz czym kierować się przy wyborze?

Ten artykuł jest dla Ciebie!

Dobrze wiemy, jak ważne jest skompletowanie wyposażenia wysokiej jakości. Zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero zaczynają jeździć i nie są wystarczająco doświadczone w tym temacie. Wszystko powinno być dobrane w taki sposób, aby nie zakłócać jazdy i dawać nam jak najwyższe poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dotyczy to również konia, a akcesorium, które w dużym stopniu przyczynia się właśnie do końskiej wygody, jest czaprak.

Chroni on zwierzę przed obtarciami grzbietu spowodowanymi naciskiem siodła podczas jazdy. Dlatego istotne jest, aby był odpowiednio dopasowany. Nie może ześlizgiwać się ani utrudniać kontaktu siodła z końskim grzbietem, pełni funkcję amortyzacyjną. Nie może też w żadnym wypadku drażnić skóry wierzchowca naszyciami od strony grzbietu.

Czy jest coś jeszcze, co powinieneś wiedzieć?

Dlaczego czaprak dla konia jest tak ważny?

Właśnie poznałeś najważniejszą zasadę dotyczącą kupna czapraka – rozmiar.

Oznaczenia są różne w zależności od firmy i dotyczą rozmiarów siodeł, pod które mamy zamiar położyć nasz czaprak. Warto znać je wszystkie, aby móc wybrać model odpowiedni dla naszego konia:

P – czaprak podstawowy (małe siodła skokowe i wszechstronne);

DL – siodła ujeżdżeniowe;

VSD – profil ujeżdżeniowo/wszechstronny;

VSS – głównie siodła skokowe (profil skokowo-wszechstronny);

SR – czaprak skokowy (łezkowy) – ma zaokrąglony kształt przywodzący na myśl łzę;

VS – profil ogólnoużytkowy (siodła wszechstronne).

Istnieją też takie oznaczenia, jak:

N – siodła wszechstronne i skokowe (typowy profil skokowy);

S – skokowy w kształcie siodła;

H – inne oznaczenie powyższego SR

i dotyczą one profili skokowych.

DN – ujeżdżeniowy klasyczny;

DNX – czaprak ujeżdżeniowy dłuższy od klasycznego;

DS – profil ujeżdżeniowy-siodłowy (kształt siodła)

i dotyczą one profili ujeżdżeniowych.

P – skokowy dla małych siodeł;

PDN – ujeżdżeniowy dla małych siodeł;

Jaki materiał będzie najlepszy?

Czapraki dla koni dostępne są zarówno w przeróżnych wariantach materiałowych, kolorystycznych, jak i wzorniczych. Doskonałej jakości akcesoria znajdziesz na rymarstwo-poznan.pl. Czapraki filcowe, podszyte skórą, obszyte od dołu futrem, starannie wykonane z najlepszej jakości materiałów, idealnie sprawdzą się podczas jazd konno przez wiele lat.

Dzięki gęsto tkanym splotom są wyjątkowo wytrzymałe, a jednocześnie zapewniają świetną przepuszczalność powietrza i wilgoci. Zachowują idealny kształt nawet po wielu praniach, a ich wewnętrzne warstwy nie zatracają pierwotnej elastyczności i zdolności absorbujących.

Anatomiczny krój pozwala czaprakom lepiej się dopasować, a także redukuje nacisk na kłąb, co daje Twojemu wierzchowcowi maksimum komfortu oraz skutecznie chroni go przed obtarciami. Czapraki na zamówienie, które tam znajdziesz, dzięki dobrej wentylacji zapobiegają też odparzeniom. Idealnie trzymają się pod siodłem i nie wymagają wprowadzania w nim zmian. Są też bardzo łatwe w czyszczeniu.

Dostosowany do potrzeb konia

Pamiętajmy, że czaprak to element służący przede wszystkim naszemu wierzchowcowi, dlatego powinien zostać dopasowany do jego wymagań, a każdy koń jest indywidualny. Rozwiązanie, które sprawdzi się idealnie w przypadku jednego zwierzęcia, zawiedzie w zetknięciu z innym. Dlatego tak ważna jest obserwacja zwierzęcia i wczuwanie się w jego potrzeby.

Jeśli chodzi o kształt czapraka, tutaj możesz kierować się własnymi preferencjami, natomiast jego grubość czy materiał, z jakiego został uszyty, zależą już od siodła, rodzaju jazd, a także indywidualnych cech konia, dlatego obserwacja to sprawa kluczowa.

Kiedy już dobierzesz czaprak idealny, pamiętaj, aby podczas zakładania nie był pofałdowany i dokładnie przylegał do końskiego grzbietu. Upewnij się też czy nie pozostały na nim resztki wyschniętego błota, słomy lub innych ciał obcych, które mogą sprawić zwierzęciu ból!